[Zaloguj] [Załóż konto]
 

Zabytki Paruszka

Najstarsze dostępne źródła podają, że Paruszka założona została na początku XVII wieku.W 1652 roku mieszkało tutaj 26 rodzin chłopskich, a wszyscy byli kolonistami niemieckimi i protestantami. Kilkadziesiąt lat później dżuma zdziesiątkowała  mieszkańców wsi, a na ich miejsce sprowadzono kolonistów holenderskich, w większości również protestantów.
Na początku XVII wieku miejscowi protestanci wybudowali sobie małą kapliczkę z drewna, którą kilkadziesiąt lat później utracili na rzecz parafii katolickiej w Głubczynie. Filia głubczyńskiego kościoła czciła św. Filipa, przeznaczona była dla katolików, ale protestanci nadal z niej korzystali.
W każdą niedzielę szli na swoją mszę odprawianą w języku niemieckim przez nauczyciela tutejszej szkoły protestanckiej. Wspólna świątynia nie podzieliła jednak protestantów i katolików, wręcz przeciwnie: nauczyła ich tolerancji i współpracy. Drewnianą kaplicę w końcu XIX stulecia zastąpił murowany kościół w stylu neogotyckim, który przetrwał do dziś i powierza wiernych opiece św. Serca Jezusowego.
Paruszka – stary kościół (Bethaus) —1934r.
W starych księgach chrztów od 1693 roku wpisywano chrzty, śluby i pogrzeby z wioski Paruszka. Paruszka należała do parafii św. Trójcy w Głubczynie. Pierwsza wiadomość dotycząca owej parafii sięga roku 1588, w którym opat pleszniewski Andrzej Kościelecki, właściciel dóbr
głubczyńskich, zakłada parafię głubczyńską, fundując kościół i probostwo. Tę parafię zatwierdził arcybiskup gnieźnieński Stanisław Karukowski 02.04.1588 roku. Do niej należały kaplice w Starem, Paruszce i Sokolnie.
  
 
Paruszka-kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa  –2011r.
 Paruszka-wnętrze kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa  –2011r.
 
 
Paruszka-wnętrze kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa  –2011r.
 
Paruszka-kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa  –2011r.

Źródło:
1. Parafia rzymsko-katolicka p.w. Trójcy Świętej w Głubczynie-http://www.bozygps.pl/
2. Das Flatower Land . Ein Bildband unserer grenzmorkischen Heimal. Bearbeitet von Manfred Vollack. Gifhorn 1989r.
3. Sołtys wsi Paruszka Jan Skowiera
4. Urząd Gminy i Miasta Krajenka
 
Odwiedziny: 1 722 027  ,