[Zaloguj] [Załóż konto]
 

Odbudowany jaz w Skórce

W sierpniu 2011r. rozpoczęła się kolejna inwestycja w gminie Krajenka. Do zadania przystąpił Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. Wykonawcą odbudowy jazu i mostu na Głomi, w Skórce jest firma „Intop Ltd.” Spółka z o.o. z Gdyni. W piątek, 30 listopada 2012 roku odbył się odbiór techniczny inwestycji i uroczyste otwarcie.
Aby wybudować nowy jaz, wykonawca musiał zmienić bieg Głomi, wykonując kanał obiegowy rzeki.
- To było konieczne, aby można w ogóle przystąpić do odbudowy jazu – powiedział Sergiusz Oczak z gdyńskiego „Intop-u”.– Była to skomplikowana operacja. Oczywiście, po zakończeniu prac, rzeka wróciła do swojego naturalnego koryta.
Wyrównano i uporządkowano też linię brzegową Głomi, a także wybudowano też przepławki dla ryb oraz przystań kajakowa, umożliwiającą „przenoski” na potrzeby spływów kajakowych.
 - Nowy most ma nośność 40 ton (dotychczas 10 ton), a szerokość jezdni zwiększy się do 5 metrów (dotychczas było 4 m)– poinformował Adam Rogoziecki, dyrektor Rejonowego Oddziału WZMiUW w Pile. – Nie niezwykle istotne, szczególnie dla kierowców TIR-ów, którzy bez kłopotów mogą przejeżdżać przez nowy most na jazie.
Ponadto, pod jezdnią położono linię energetyczną (dotychczas nad mostem była linia napowietrzna).
- Budowa mostu i jazu w Skórce jest niezwykle potrzebna i bardzo się cieszymy, że w gminie realizowane są inwestycje zewnętrzne, do których gmina i miasto Krajenka nie dokłada ani złotówki– mówił burmistrz Krajenki Stefan Kitela. –  Teraz, ulice Pocztowa i Młyńska mogą być alternatywną drogą objazdową dla drogi wojewódzkiej nr 188 przez wszystkie pojazdy. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich.
Inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł.

 

UGiM

Odwiedziny: 1 722 063  ,