[Zaloguj] [Załóż konto]
 

Maryniec

Sołtys: Piotr Burda

Najmniejsze sołectwo w gminie, liczy 13 numerów i 35 mieszkańców. Rozciąga się na południowych brzegach jezior Głubczyn Mały i Głubczyn Wielki, między którymi w okresie międzywojennym przebiegała granica. To jedyna miejscowość w gminie Krajanka, która należała wówczas do Polski.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1766 roku, kiedy wspomina się ją, jako folwark na pustkowiu. W XIX wieku Maryniec należał do rodziny Gacków, którzy sprzedali go w 1853 roku Niemcowi Orlandowi. Ten wybudował pałac, w którym do 1945 roku mieszkali jego potomkowie. Pałac zachował się po dziś dzień w bardzo dobrym stanie, wyremontował go Roman Kassner na potrzeby ośrodka rehabilitacyjnego. Po kilku latach sprzedał obiekt. Nowy właściciel nie rozpoczął w nim żadnej działalności.
Warto odnotować, że tereny te były zamieszkałe przed naszą erą. Dowiodły tego badania archeologiczne. Przypadkowym ich sprawcą był w 1958 r. miejscowy rolnik Bolesław Burda, który wybierając żwir na wzgórzu nad jeziorem odkrył – jak się okazało - cmentarzysko kultury łużyckiej.
Obecni mieszkańcy wsi są głównie potomkami osadników, którzy przybyli tu w 1937 roku w ramach akcji spolszczania przygranicznych terenów. Pobudowano dla nich zagrody, zwane poniatówkami. Do dziś zachowało się osiem takich budowli.
Ciekawostką jest to, że przed każdą rosną dwie lipy, liczące tyle samo lat, co zagrody.
Maryniec jest osadą bardzo zadbaną. Wiosną i latem zwracają uwagę ładne ogródki i równo przystrzyżone trawniki. Istnieje tu siedem gospodarstw rolnych, które w ostatnich latach znacznie powiększyły swój areał.
Wieś budzi duże zainteresowanie mieszkańców pobliskich miast. Chętnych na kupno działek w tej okolicy nie brakuje.
Ogromnym atutem Maryńca jest położenie – trochę na uboczu co prawda, ale blisko za to pięknych jezior i wśród malowniczych krajobrazów. Kilka kilometrów stąd położona jest Rogownica, gdzie istnieje wspaniała stadnina koni.

Miejscowości - Maryniec
Maryniec Maryniec Maryniec
Odwiedziny: 1 722 070  ,