[Zaloguj] [Załóż konto]
 

Augustowo

Sołtys:  Alicja Pietrzak

Niewielka wieś (163 mieszkańców) położona wzdłuż dwóch dróg: do Krajenki i Śmiardowa Krajeńskiego. Graniczy z Głubczynem. Założył ją w 1820 roku właściciel dóbr głubczyńskich Andrzej Goetzendorf-Grabowski i nadał jej imię Augustowo, chcąc w ten sposób ocalić od zapomnienia imię swej synowej Augusty. W posiadaniu Grabowskich wieś była przez 50 lat, potem trzykrotnie zmieniali się jej właściciele. Na początku XX wieku została wykupiona przez Pruską Komisję Przesiedleńczą, która podzieliła grunty między niemieckich osadników. W 1914 r. zmieniono jej nazwę na Augustdorf, która obowiązywała aż do końca II wojny światowej.
Augustowo liczy 45 numerów. Z rolnictwa utrzymuje się jedenaście rodzin, dużych gospodarstw – powyżej 40 hektarów – jest tylko sześć. Największe gospodarstwo posiadają Elżbieta Michoń i Zdzisław Jasiak.
Bardzo aktywnie działają tu Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna, która w 2006 roku obchodziła 60-letnią rocznicę powstania. Na czele obu organizacji stoją: Alicja Pietrzak (KGB) i Marek Pietrzak (OSP). Do OSP należą także mieszkańcy Głubczyna. W Augustowie stoi duży Dom Strażaka, wzniesiony pod koniec lat 70. minionego wieku. W nim koncentruje się życie towarzyskie i kulturalne wsi. Tam również jest sklep.
Ciekawym obiektem jest poniemiecka kapliczka z figurą Matki Boskiej, stojąca w ogrodzie rodziny Michoniów. Wieś ma swoją bibliotekę (filia Biblioteki Miasta i Gminy w Krajence), która mieści się w dawnej szkole ewangelickiej. W Augustowie mieszkają także malarze Jolanta i Tadeusz Małeccy, którzy prowadzą prywatną galerię o intrygującej nazwie ,,Hurtownia Piegów”. Artyści specjalizują się w malarstwie olejnym, a w galerii można podziwiać wiele ich prac.
W Augustowie powstaje gospodarstwo agroturystyczne, którego atrakcją mają być konie. We wsi żyje się wygodnie, są tu telefony, wodociągi i gaz. Dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Głubczynie, która jest bardzo nowoczesną placówką.

Odwiedziny: 1 722 413  ,