[Zaloguj] [Załóż konto]
 

Żeleźnica

Sołtys: Piotr Gano

Ta nieduża miejscowość, licząca niewiele ponad stu mieszkańców, położona jest trzy kilometry od Krajenki, przy trasie Piła - Złotów.
Pierwotnie nazywana była Hamrzyskiem. Źródła historyczne podają bowiem, że około 1540 r. na Głomii zbudowany został młyn o dwóch kołach i jednokołowa rudnia (niewielka huta żelaza), nazywana hamernią lub kuźnicą. Funkcjonowała ona jeszcze w XVII wieku, dotąd aż wyczerpały się pobliskie pokłady rudy darniowej.
Wieś zbudowana została na planie owalnicy, należała do klucza krajeńskiego. Obok rozciąga się las, posadzony po II wojnie światowej na nieurodzajnych glebach kilku sąsiednich wsi.
Najciekawszym obiektem są tu zabudowania młyńskie, które powstały prawdopodobnie w połowie XIX wieku.
Zdecydowana większość budynków pochodzi sprzed wojny. W ostatnich latach powstały cztery nowe domy. Wieś ma wodociągi i telefony. W ostatnim czasie rozebrana została stara remiza strażacka, a na jej miejscu wybudowano salę wiejską.
Rolników jest tutaj niewielu, bo też nie jest łatwo uprawiać ziemię piątej i szóstej klasy. Największe gospodarstwa posiadają Piotr Skowiera i Andrzej Barański. Z powodzeniem funkcjonuje tutaj stolarski zakład Zbigniewa Barana, a od niedawna w byłej szkole ulokowało się studio nagrań.
Przez wieś przepływa Głomia.

Miejscowości - Maryniec
Maryniec Maryniec Maryniec
Odwiedziny: 1 722 036  ,