[Zaloguj] [Załóż konto]
 

Łońsko

Sołtys: Halina Wielga

Wieś powstała prawdopodobnie w połowie XIX wieku, jako przysiółek Krajenki. W okresie międzywojennym było to około 30 gospodarstw, 20 niemieckich i 10 polskich. Rodziny żyły w zgodzie. Po wojnie, po wysiedleniu Niemców, wieś zaludniła się mieszkańcami głównie kresów wschodnich. Za czasów niemieckich dzieliło się na dwie części, które miały własne nazwy: najpierw Lonsker I i II, później Grosswerder i Kleinwerder. Obecnie nikt już oficjalnie nie dzieli Łońska, choć wciąż się mówi: ulica pierwsza, ulica druga.
Wieś liczy 122 mieszkańców. Najstarszym mieszkańcem jest Józef Betański, który wiele może opowiedzieć o przedwojennych czasach w Łońsku. Z tą miejscowością związany też był Edward Kaszewski – członek AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, który przez wiele lat tu mieszkał, zanim wyprowadził się do Krajenki. Jego nazwisko omyłkowo wyryto na pomniku powstańców na warszawskich Powązkach wśród nazwisk osób poległych w Powstaniu; przez pewien czas sądzono bowiem, iż on również zginął.
Istnieje tu kilka gospodarstw rolnych oraz Spółdzielcze Gospodarstwo Rolne. Kiedyś rolników było więcej, ale część wykruszyła się. Ziemia jednak nie leży jednak odłogiem, uprawiają ją ci, którzy przetrwali trudne czasy.
Z Łońska do Krajanki jest blisko – zaledwie kilka kilometrów. Mieszkańcy właśnie w miasteczku załatwiają wszystkie codzienne sprawy. Tam jeżdżą na zakupy, do lekarza, szkoły i wszystkich urzędów.
Odwiedziny: 1 722 030  ,